Plavecké okuliare sú skvelým pomocníkom, ktorý nám zaručuje dobrú viditeľnosť, chráni naše oči a má mnoho ďalších pozitívnych vplyvov na náš plavecký výkon … toto všetko platí len ak nám dobre sadnú. Ak chcete vedieť, ako si správne vybrať typ okuliarov na plávanie aby vám sadli a nezatekali, čítajte ďalej.

Každý z nás je jedinečný, odráža sa to aj na črtách tváre, niektorí máme väčšie lícne kosti, výraznejšie nadočnicové oblúky, širší nos, alebo naopak drobnejšie očné jamky, či napríklad spadnuté viečka. Všetky tieto črty majú vplyv na nasadenie okuliarov a ich tesnenie.

Zatekajú vám každé plavecké okuliare ?
Pravdepodobne máte výraznejšiu niektorú vyššie spomínanú črtu tváre (nezúfajte,  takých nás je veľa), ktorá nedovolí klasickým plaveckým okuliarom sa pohodlne usadiť na tvári. Často stačí veľmi málo – materské znamienko, vrásky, alebo výraznejšie obočie. Riešením je plavecká maska Cressi Saturn Crystal, ktorá vďaka širokému tesniacemu silkónu prekryje i výraznejšie tvárové črty a tým sa prispôsobí snáď každej tvári.

Cressi Saturn Crystal plavecká maska

Cressi Saturn Crystal plavecká maska

Sukňa okuliarov (tesniaci silikón) plaveckej masky sa tiahne takmer uprostred čela, kopíruje spánkovú časť hlavy a klesá až do tretiny lícnych kostí, čím zakryje nedokonalosti. Kryštálovo jasný silikón použitý pri výrobe, je veľmi elastický a zaručuje stálosť a pružnosť po dlhé roky. Maska má všetky prvky moderných okuliarov – šošovky s UV filtrom, ochranu proti zahmlievaniu a poškriabaniu a veľmi čistý, moderný dizajn.

Plavecká maska je vhodná najmä pre rekreačných plavcov, ktorí si ťažko hľadajú okuliare ktoré by dobre tesnili, pre širšie typy tvári, silnejších plavcov a plavcov s výraznejšími črtami tváre.

Univerzálne plavecké okuliare
Štandartný typ plaveckých okuliarov – dve šošovky v tvare slzičiek spojené pevným, či posuvným nosným mostíkom. Výborne sadnú na symetrické typy tvári, najmä mladším plavcom, bez vrások a výraznejších čŕt tváre. Ponuka univerzálnych okuliarov na plávanie je najširšia a samotná voľba len na vás. Ak chcete siahnuť po kvalitnejších okuliaroch, dbajte na použité materiály.

Moderné šošovky sú zväčša vyrobené z polykarbonátu, ktorý je odolný proti poškriabaniu a praskaniu, môžu byť mierne zakrivené pre lepšiu viditeľnosť. UV ochrana, vrstva proti zahmlievaniu a poškriabaniu je už štandardom. Lícnica a tesnenie by mali byť z kvalitného silikónu, ktorý je pružný – ľahko a rýchlo sa po ohnutí vráti do pôvodnej podoby a na dotyk príjemný.  Čím kvalitnejší silikón, tým čírejší, čistejší. Moderné silikóny sú hypoalergénne a nemenia svoje vlastnosti ani pri dlhodobom použití. Uchytenie zabezpečujú jednoducho nastaviteľné mikrometrické spony, ktoré prechádzajú do silikónového pásika, ktorý sa na temene rozdeľuje pre pevnejšie uchytenie.

Cressi Flash univerzálny typ plaveckých okuiarov pre mužov i ženy

Cressi Flash univerzálny typ plaveckých okuiarov pre mužov i ženy

Všetky tieto vlastnosti majú obľúbené Cressi Flash – skvelé použité materiály, zaručujú výbornú viditeľnosť, kompaktné rozmery pohodlie a jednoduché skladovanie. Na výber sú  v rôznych farebných variantách.

Minimalistické plavecké okuliare – škrupiny
Typ plaveckých okuliarov, ktoré sa vkladajú priamo do očí, je dobre známy závodným plavcom. Špeciálne navrhnutým tvarom malých  šošoviek tzv. škrupín, sa zmestia priamo do očných jamôk, vďaka čomu nepotrebujú žiadne tesnenie. Dobre sadnú väčšine plavcov, prekážkou môžu byť spadnuté očné viečka a výrazné nadočnicové oblúky a vrásky okolo očí.

Cressi Bolt škrupiny, okuliare na plávanie

Cressi Bolt škrupiny, okuliare na plávanie

Veľmi dobré skúsenosti máme s plaveckými škrupinami Cressi Bolt – minimálny presah polykarbonátových šošoviek zaručuje skvelé hydrodynamické vlastnosti a výbornú viditeľnosť v krytých plavárňach i otvorených vodách.

Rozdiely v typoch a materiáloch plaveckých okuliarov sú dnes veľmi veľké. Vyberajte si tam, kde vám vedia poradiť, vysvetliť a odporučiť. Dostanete tak za svoje peniaze okuliare, ktoré vám dobre sadnú a budú príjemné i pri dlhšom plávaní.

 

Vyššie spomenuté rady sme zozbierali za viac ako 5 rokov pri výbere vhodných plaveckých okuliarov pre našich zákazníkov. Veríme, že vám tieto rady pomôžu aj vám. Ak máte otázky, nejasnosti, alebo sa potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Radi pomôžeme s výberom i vám.