Plávanie má veľmi pozitívny vplyv na vývoj detí. Deti, ktoré plávajú sú pohybovo zdatnejšie, bystrejšie, vnímavejšie, lepšie spia, jedia, lepšie sa vyvíjajú po psychomotorickej stránke, sú otužilejšie a nie sú tak často choré ako deti, ktoré neplávajú.

detske-plavanie

Plávanie má pozitívny vplyv na vývoj detí

S plávaním je najlepšie začať čo najskôr. Aby sa dieťa naučilo plávať, musí vode dôverovať, mať pre ňu cit, vedieť sa uvoľniť, zadržať dych, ponoriť si hlavičku a mnohé iné činnosti. S pribúdajúcim vekom postupne a plynule prechádzajú k činnostiam smerujúcim k základným plaveckým zručnostiam. Aby sa plávanie stalo hrou je dobré malému plavcovi zadovážiť detskú plaveckú výbavu, pozostávajúcou z plaveckých  okuliarov, čiapky a plutiev. Ak ho trápi chlad, môžete siahnuť po detskom neopréne na plávanie.

Pri výbere detskej plaveckej výbavy dbajte na použité materiály, bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa. Kvalitná plavecká výbava je vyrobená z antialergického silikónu, plavecké okuliare majú nerozbitné, temperované šošovky obsahujúce ochranný filter proti poškriabaniu a zahmlievaniu a ochranu pred slnečným žiarením zabezpečuje UV filter. Plutvy sú z mäkkých plastov, ktoré sú šetrné k detským členkom a kĺbom, botičky na plutvách (vrecká na nohy) sú mäkké a pohodlné. V žiadnom prípade by nemali tlačiť ani omíňať.

Ideálnou voľbou pre začínajúceho plavca sú mäkké plutvy s dlhšími listami, ako napríklad Cressi Clio, s pohodlnými, anatomicky tvarovanými botičkami.  Okrem kurzov plávania ich využijete aj  na dovolenke pri mori.

detske-plutvy-na-plavanie

Cressi Clio plutvy pre začínajúcich plavcov

Pokročilejším plavcom, ktorí už zvládli základy, a potrebujú trénovať techniku, tempo alebo naberať silu sú určené krátke plutvy špeciálne pre bazénový  výcvik, ako napríklad AquaSphere Microfin alebo Cressi Light Short Fins. Použité materiály sú navrhnuté s ohľadom na svalové precvičenie, bez toho aby boli privodené bolestivé kŕče.  Bočná strana čepele je chránená mäkkým elastomerom , aby sa zabránilo poraneniu iných plavcov.

Plavecké čiapky pre deti sú vyrobené z mnohých materiálov, z ktorých najpríjemnejší na používanie i cenovo je silikón. Ten sa ľahko oblieka, je prispôsobivý a ochráni detské vlasy pred chlórom a hlavičku pred stratou tepla.

plavanie-deti

Detský neoprén na plávanie Cressi Baby Shorty a okuliare Cressi Nuoto.

Pri výbere plaveckých okuliarov pre malých plavcov do 6-7 rokov dbajte predovšetkým na bezpečie, nerozbitné materiály, vyberajte okuliare, ktoré majú šošovky i rám prispôsobené potrebám detí. Skúsenejší malí plavci majú väčšie nároky. Potrebujú masívnejšie okuliare s kvalitným tesnením, ktoré netlačia ani pri dlhšom plávaní. Dobrou voľbou sú Cressi Nuoto alebo Cressi Cobra Kid.

Aby malému plavcovi na tréningoch v bazéne nebola zima ochráni ho detský neoprén na plávanie, ktorý dodá telu tepelnú izoláciu, pričom chráni najmä citlivé partie, po bokoch a na rukách je použitá lycra (plavkový materiál), ktorá nebráni v pohybe. Obľúbené modely sú Agama Silky, alebo Cressi Baby Shorty. Ak je malému plavcovi vo vode veľká zima, alebo je náchylný na prechladnutie, či má zdravotné problémy, môžeme použiť detský neoprénový oblek Agama Nemo.

 

Ak môžete, vyhnite sa pri výbere plaveckej výbavy pre vášho malého šampióna najlacnejším, farebným modelom z hypermarketov, ktoré sú vyrobené z často nevhodných materiálov a ich životnosť je len pár dní, v lepšom  prípade týždňov.  O dobrom pocite a komforte nemôže byť ani reč. Obráťte sa radšej na špecializovaný obchod, kde vám pri výbere určite radi pomôžu a odborne poradia.